Opel lavdërohet se Corsa e saj e re është më ekonomike - Bota Sot
Opel lavdërohet se Corsa e saj e re është më ekonomike

Auto

Opel lavdërohet se Corsa e saj e re është më ekonomike

Më: 31 korrik 2019 Në ora: 13:34
Foto

Falë një koeficienti të rezistencës prej 0.29 dhe një sipërfaqe të përparme prej vetëm 2.13 metra katrorë, dukshëm më pak se paraardhësi i saj, gjenerata e gjashtë e Corsa është e aftë të zvogëlojë konsumin e karburantit dhe emetimet në nivel të ulët rekord.

Dizajnuesit dhe inxhinierët e Opel kanë arritur një konfigurim të ulët të rezistencës duke përdorur një qasje të integruar.

Pjesa e poshtme e trupit është e mbuluar nga panele të sheshta nga ndarja e motorit deri në boshtin e pasmë, të cilat përmirësojnë rrjedhën e ajrit nën makinë.

"Sekreti" tjetër i efikasitetit aerodinamik të Opel Corsa qëndron në grilën aktive  të përparme, transmeton KosovaPress.

E krijuar më parë për makina të shtrenjta të segmenteve të larta, ajo ul presionin dhe rrit efikasitetin e karburantit duke mbyllur automatikisht hapjen e përparme kur ajri për ftohje është më pak i nevojshëm.

Kur është i mbyllur, damperi devijon rrjedhën e ajrit rreth pjesës së përparme të automjetit. Vendimi për hapjen/mbylljen e valvulës merret automatikisht në varësi të temperaturës dhe shpejtësisë së ftohësit.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...