Shi artificial për shuarjen e zjarreve

Auto

Shi artificial për shuarjen e zjarreve

Më: 1 gusht 2019 Në ora: 14:57
Foto ilustrim

Përpjekjet për të luftuar zjarret në Siberi do të vazhdojnë me aksione të inxhinierisë klimatike, duke nxitur reshje artificiale me avionë të modifikuar për përhapjen e jodurit të argjendit, njoftoi kompania federale ruse ”Avialesohrana”.

Përpjekjet për të nxitur këto reshje do të bëhen në territorin e Krasnojarskut dhe në rajonin e Irkutskut. “Sot, një aeroplan zbulues ‘Antonov An-26’ u ngrit nga Irkutsku dhe u nis për në veri të vendit, ku janë raportuar kushte të përshtatshme për shirat artificiale, të cilat mund të ndihmojë në luftimin e zjarreve në zonë”, theksoi kompania  ”Avialesohrana”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat