Bukuroshja italiane me 965 kuaj fuqi në 150 kopje

Auto

Bukuroshja italiane me 965 kuaj fuqi në 150 kopje

Më: 7 gusht 2019 Në ora: 15:09
Berlinetta

Kompania ‘Puritalia Automobili’ ka zbuluar superveturën e saj Berlinetta në pranverë, e cila do të dalë në rrugë gjatë vjeshtës.

Berlinetta është një hibrid në të cilin motori V8 dhe ai elektrik kombinohen për të zhvilluar 865 kuaj fuqi, duke e bërë atë makinën hibride më të fuqishme italiane, më të fuqishme se LaFerrari i vitit 2013 me 950 kuaj fuqi.

Makina është e gjatë 4.500 mm, e gjerë 1.982 mm,  distanca mes boshteve 2,701 mm dhe peshon 1,410 kg (karroceria 150 kg).

Berlinetta përshpejton nga 0 deri 100 km/h për 2.7 sekonda, duke arritur 200 km/h në një total prej 7.2 sekondash.

Puritalia e integroi motorin drejtpërdrejt në diferencën e pasme, falë diametrit të tij jashtëzakonisht kompakt prej 305 mm dhe një thellësi aksiale prej 106 mm.

Në këtë konfigurim, çift rrotullimi i furnizuar nga motori elektrik anashkalon transmetimin dhe vepron direkt në rrotat e pasme.

Puritalia do të prodhojë vetëm 150 kopje të Berlinette dhe çmimi fillestar pa taksë do të jetë 465.000 euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat