Shitet makina më e shpejtë në histori - Bota Sot
Shitet makina më e shpejtë në histori

Auto

Shitet makina më e shpejtë në histori

Më: 25 gusht 2019 Në ora: 17:44
Foto ilustrim

Makina dikur më e shpejtë në botë është blerë në ankand nga një miliarder amerikan anonim për një shumë marramendëse prej 18 milionë eurosh.

Bëhet fjalë për McLaren F1 LM, një kryevepër e Gordon Mary e vitit 1994, e prodhuar në 106 kopje, prej të cilave vetëm 64 u lejuan të dalin në rrugë publike.

Midis tyre është ai me numrin serik 18. Dikur makina më e shpejtë në botë kishte edicionin e saj të veçantë me specifikimin LM të motorit dhe të ashtuquajturin  pako për përditësim të karrocerisë.

Logoja ndodhet në krahun e fiksuar në pjesën e pasme dhe motori i fuqishëm i BMW V12 arrin 1.000 rrotullime për minutë më shumë se standardi.

Makina zhvillon rreth 700 kuaj fuqi dhe sot në shteg është pothuajse e pandalshme.

Ka të kaluar vetëm 21.500 km dhe vjen me një letër rekomandimi nga riparuesi kryesor i modelit, Harold Dermot: "F1/018 është F1 im i preferuar dhe një nga më sfiduesit që kishim rastin ta bëjmë".

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...