Arrin Peugeot 3008 GT Hybrid4 me 300 ‘kuaj'

Auto

Arrin Peugeot 3008 GT Hybrid4 me 300 ‘kuaj'

Më: 1 shtator 2019 Në ora: 16:28
Foto ilustrim

Peugeot 3008 GT Hybrid4 kombinohet nga një motor benzinë ​​dhe dy elektromotorë, dhe një bateri 13.2 kWh, e cila përdoret për të ruajtur energjinë elektrike.

Zemra e sistemit motorik është agregati 1.6 litra turbo-benzinë me 200 kuaj fuqi, i cili në kombinim me dy motorë elektrikë prodhon gjithsej 300 kuaj fuqi.

Një motor elektrik drejton pjesën e përparme dhe tjetri boshtin e pasmë, kështu që 3008 GT Hybrid ka një të ashtuquajtur makinë e-AWD në të katër boshtet dhe përshpejton nga 0 deri në 100 km në orë për vetëm 6.5 sekonda.

3008 GT Hybrid4 mund të drejtohet edhe vetëm me motor elektrikë, me një jetë maksimale të baterisë prej 58 km.

Prodhuesi francez gjithashtu tha se nevojiten dy orë për të ngarkuar plotësisht baterinë në një mbushës standard 7kW. Sipas të dhënave të fabrikës, emetimet e CO2 janë vetëm 29 g/km, dhe makina konsumon mesatarisht 1.6 l /100 km (sipas standardit të ri WLTP).

Image

Pas versionit me dy elektromotorë, Peugeot do të lansojë variantin me një njësi të energjisë elektrike dhe motor në boshte të përparme.

Makina do të përdorë gjithashtu një motor turbo-benzinë 1.6-litra që siguron 200 kuaj fuqi, ndërsa fuqia e kombinuar me motor hibride do të ketë 225 kuaj fuqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat