VW krijon filial në Turqi përpara vendimit për ndërtimin e fabrikës - Bota Sot
VW krijon filial në Turqi përpara vendimit për ndërtimin e fabrikës

Auto

VW krijon filial në Turqi përpara vendimit për ndërtimin e fabrikës

Më: 2 tetor 2019 Në ora: 15:03
VW

Volkswagen (VW) ka ngritur një zyrë në provincën perëndimore turke të Manisa, sipas një regjistri biznesi të botuar sot në Gazetën Zyrtare të Turqisë, raporton Reuters.

Një zhvillim i tillë sugjeron që kompania po i afrohet vendimit përfundimtar për vendndodhjen e objektit të saj të ri prodhues, vlerëson agjencia britanike.

Filiali turk i VW do të ketë një kapital prej 943.5 milion lira (164.21 milionë dollarë) dhe kompania mëmë ka paguar një të katërtën e kësaj shume, raportoi Gazeta Zyrtare.

Pjesa tjetër, do të paguhet gjatë dy viteve të ardhshme. Filiali i Volkswagen në Turqi do të përqendrohet në hartimin, prodhimin dhe montimin e makinave, kamionëve dhe automjeteve të tjera.

VW po eksploronte disa lokacione për ndërtimin e një fabrike të re në Evropën Lindore, dhe përveç Turqisë, konsideroi Bullgarinë dhe Serbinë si një destinacion të mundshëm për investimet e saj.

Një anëtar i bordit të VW u tha gazetarëve në Berlin javën e kaluar se kompania po i afrohej një vendimi për të ndërtuar një fabrikë të re në Turqi.

Sidoqoftë, një zëdhënës i VW tha sot për Reuters se kompania është ende në fazat e fundit të negociatave dhe nuk ka marrë një vendim përfundimtar për uzinën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...