Arrin Yaris i ri - Bota Sot
Arrin Yaris i ri

Auto

Arrin Yaris i ri

Më: 16 tetor 2019 Në ora: 15:40
Toyota

Toyota ka prezantuar Yaris-in e ri, i cili arrin në një platformë krejt të re, me një enterier të ri dhe njësi motorike.

Gjigandi japonez ka investuar shumë në vogëlushin e tij urban, i cili është modeli më i shitur i Toyota-s në Evropë.

Gjenerata e katërt u projektua në Evropë, me fokus klientët në "Kontinentin e Vjetër", dhe do të vazhdojë të prodhohet në fabrikën Valenciennes në Francë.

Megjithatë, për herë të parë Toyota do të përdorë emrin Yaris globalisht, si me Corolla.

Yaris vjen me tre njësi me benzinë, të gjithë me tre cilindra. Modeli bazë është një njësi 1.0-litra me një transmetim manual me pesë shpejtësi.

Modeli 1,5 litra vjen me një manual automatik me gjashtë shpejtësi ose CVT më të vogël, dhe ka edhe një njësi hibride.

Modeli bazës po ashtu posedon agregat 1.5-litra që siguron 80 kuaj fuqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat