Alfa Romeo "vret" një model tjetër

Auto

Alfa Romeo "vret" një model tjetër

Më: 7 nëntor 2019 Në ora: 17:29
Foto ilustrim

Prodhuesi italian përfundoi prodhimin e sportit me dy ulëse 4C pas gjashtë vjetësh të pranisë së tij në treg.

Alfa Romeo 4C ka pushuar zyrtarisht prodhimin, kështu që blerësit e mundshëm do të jenë në dispozicion vetëm për makinat që ndodhen në dyqanet e kësaj marke italiane, shkruan Motor1.com.

Për shembull, vlerësohet se 20 të tjerë nga këto automjete janë në magazinë në Francë, transmeton KosovaPress.

Makina sportive me dy ulëse, e cila debutoi në vitin 2013 në versionin Coupe dhe në 2015 në variantin Spider, nuk dukej se justifikoi pritjet e menaxhmentit. Nga rruga, 2018 4C Coupe u tërhoq nga tregu amerikan në 2018, dhe tani ka përfunduar prodhimi i plotë i asaj makine dhe versioni me çati të hapur.

Ju kujtojmë se në momentin pas pesë vjetësh Coupe u tërhoq nga SHBA, vetëm 1,700 njësi u shitën në atë vend - 406 u dërguan në vitin 2017, dhe vetëm 95 njësi u dërguan në janar-maj 2018 - që përfundimisht vulosën fatin e kësaj makine në Shtetet e Bashkuara.

Alfa Romeo 4C u lansua në 2013 me motor benzine me katër cilindra 1,75 litra që sigurojnë 240 kuaj fuqi.

Ndërprerja e 4C konfirmon njoftimet e fundit që Alfa Romeo heq dorë nga makinat sportive. Konkretisht, siç shkruan revista Automobile në fillim të nëntorit, Alpha hoqi dorë nga modelet 8C dhe GTV, të cilat ishin pjesë e planit pesë-vjeçar të zbuluar në 2018.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat