“Audi” shkurton 7.500 vende pune në Gjermani - Bota Sot
“Audi” shkurton 7.500 vende pune në Gjermani

Auto

“Audi” shkurton 7.500 vende pune në Gjermani

Më: 29 nëntor 2019 Në ora: 09:30
Audi

Prodhuesi gjerman i makinave Audi do të shkurtojë gjithsej 7. 500 vende pune në Gjermani, njoftoi dje kompania.

Filiali i Volkswagen deklaroi se do të shkurtojë deri në 9. 500 vende pune deri në vitin 2025, por gjithashtu do të krijojë deri në 2. 000 pozicione të reja në fushat e makinave elektrike dhe dixhitalizimit.

Audi-s dhe këshilli i punëtorëve kanë kohë që negociojnë një pakt të së ardhmes së kompaninë, ku kjo e fundit ka qenë në rënie që prej skandalit të emetimeve të naftës në vitin 2015 dhe është renditur pas konkurrentëve të saj, Daimler dhe BMW.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat