Elon Musk thotë se do të ketë automjete plotësisht vetë-drejtuese në rrugë deri në fund të vitit

Auto

Elon Musk thotë se do të ketë automjete plotësisht vetë-drejtuese në rrugë deri në fund të vitit

Më: 25 korrik 2020 Në ora: 00:38
Foto ilustrim

“Jam shumë i sigurt për funksionalitetin e plotë të vetë-drejtimit që po përfundon deri në fund të këtij viti”, thotë Elon Musk.

“Është pothuajse duke arritur në një pikë ku unë mund të shkoj nga shtëpia ime për të punuar pa ndërhyrje, pavarësisht se kaloj nëpër ndërtime dhe situata shumë të ndryshme”, tha Musk.

Nëse do të përfundojë me sukses në vitin 2020, Tesla do të bëhet prodhuesi i parë i madh i automobilave të disponueshme komerciale në rrugë që janë plotësisht autonome.

Tesla është tashmë ndër kompanitë kryesore të automjeteve kur bëhet fjalë për teknologjinë e vetë-drejtimit, me softuerin e saj Autopilot që mbështetet në tetë kamera të jashtme, një radar dhe 12 sensorë ultrasonikë.

Të gjitha modelet e reja vijnë me këtë pajisje, ndërsa versionet e reja të softuerit mund të azhurnohen nga distanca.

Makina do të duket se do të ketë si një përmirësim gjigant”, tha ai. “Me sa duket përfundon më vonë këtë vit, shkruan Independent. Ne do të jemi në gjendje të bëjmë semafor, ndalim, kthesë, gjithçka”.

Duke folur për inteligjencën artificiale të makinës gjatë telefonatës së fitimeve, Z. Musk paralajmëroi gjithashtu për ekzistencën kërcënim i paraqitur nga UA e avancuar.

Parashikimet e tij për aftësitë vetë-drejtuese të Tesla-s duhej të rishikoheshin në të kaluarën, pasi më parë kishin thënë në vitin 2016 se softueri autonom i Tesla do të ishte aq i mirë sa të vozitej nga LA në New York pa ndonjë dorë në timon deri në vitin 2017.

Ka qenë disa vendosi kurriz që prej asaj kohe për të arritur standardet e kërkuara të sigurisë, me teknologjinë që fajësohet për të paktën një aksident fatal.

Ekzistojnë pesë nivele të ndryshme automatizimi për automjete, me Nivelin 5 që lejon vetë-drejtimin e plotë në të gjitha rrugët dhe në të gjitha kushtet.

Kompanitë e tjera si Honda, Toyota dhe Volvo po synojnë të ofrojnë makina pa shofer në autostradë deri në vitin 2021.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat