Prodhuesi kinez Kandy ofron dy modele elektrike për tregun amerikan

Auto

Prodhuesi kinez Kandy ofron dy modele elektrike për tregun amerikan

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 16:05
Foto Ilustrim

Prodhuesi kinez Kandy ofroi dy modele elektrike për tregun amerikan – K27 dhe K23.

Lajmet për makinat elektrike që vijnë tek ne nga SHBA më shpesh përmendin modelet Tesla që kushtojnë mbi 100,000 dollarë.

Kompania kineze Kandy tregon se modelet elektrike në mënyrë të konsiderueshme mund të blihen në tregun amerikan.

Ky prodhues ka paraqitur dy vetura të vogla të qytetit që do të shiten në SHBA.

Këto janë automjete K27 dhe K23, dhe ato së pari do të jenë në dispozicion të klientëve në Teksas.

Modeli bazë Kandy K27 përdor një bateri me një kapacitet 17.69 kWh.

Fabrika nuk publikoi specifikimet e njësisë së energjisë, dhe çmimi fillestar është 20.499 dollarë. Sidoqoftë, me subvencione shtetërore, makina, pronarit të ardhshëm do t’i kushtojë vetëm 12,999 dollarë.

Përveç këtij modeli, Kandy ofron edhe modelin më të shtrenjtë K23 me një bateri 41.4 kWh.

Kandy K23 kushton nga 29.999 dollarë, por me stimuj shtetëror nga 7,500, çmimi bie në 22.499 dollarë.

Prodhuesi kinez njoftoi se K27 dhe K23 do të arrijnë në dyqanet e ekspozitës në Teksas para fundit të vitit.

Më vonë do të shitet në pjesën tjetër të Shteteve të Bashkuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat