Një veturë e veçantë shënon numrin 50 milionë vetura të prodhuara nga Mercedes

Auto

Një veturë e veçantë shënon numrin 50 milionë vetura të prodhuara nga Mercedes

Më: 15 shkurt 2021 Në ora: 09:23
Mercedes-Maybach

Në 75 vitet e kaluara, gjiganti gjerman i makinave ka bërë 50 milionë makina në impiantet e tij në të gjithë botën.

Mercedes-Maybach është prodhuar në Sindelfingen, së bashku me gjeneratën e re të S-Class “të rregullt”.

Mercedes-Maybach S-Class i parë i ri nga fabrika 56 është makina e 50-të miliontë nga Mercedes-Benz që del nga linja në rrjetin global të prodhimit.

Një total prej 50 milion automjetesh të markave Mercedes-Benz janë prodhuar gjatë 75 viteve të fundit.

Përveç kësaj, Sindelfingen në të ardhmen do të jetë shtëpia e sedanit luksoz elektrik të Mercedes, EQS, i cili gjithashtu do të prodhohet në këtë fabrikë.

Mercedes aktualisht është përqendruar në lëvizjen te makinat elektrike, pasi planifikon të fillojë prodhimin masiv të gjashtë modeleve të rinj elektrikë EQ deri në vitin 2022.

Këto makina do të furnizohen me bateri shtytëse nga një rrjet global i fabrikave nga tre kontinente, thotë kompania në një deklaratë.

Sa i përket jubileut, makina e 50 miliontë e prodhuar – Mercedes-Maybach S klasa, ky model pati premierën e tij në fund të vitit të kaluar.

Ajo bazohet në S-Class të rregullt, por është më e gjatë dhe mund të shijojnë komoditetin mbretëror. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat