Volkswagen ndryshon emrin e saj?

Auto

Volkswagen ndryshon emrin e saj?

Më: 30 mars 2021 Në ora: 16:55
Foto ilustrim

Mediat amerikane shkruajnë se prodhuesi gjerman në SHBA do të marrë etiketën Voltswagen në mënyrë që ta afrojë më tej markën me energjinë elektrike, por edhe të distancohet nga veturat me naftë.  

Disa media, duke përfshirë USA Today, erdhën në posedim të një njoftimi zyrtar të datës 29 prill, i cili për pak kohë doli në publik më 29 mars.

Aty thuhet se Volkswagen do të komercializohet në Amerikë me emrin Voltswagen.

Ende nuk ka një konfirmim zyrtar që prodhuesi gjerman do të ndryshojë vërtet shkronjën “k” në shkronjën “t” në emrin e markës dhe kështu do t’i afrohet edhe më shumë energjisë elektrike, por gjithashtu do të largohet nga skandali i naftës nga viti 2015.

Lajmi dyshohet se u shfaq në faqen e shtypit amerikan shkurtimisht dje, dhe më pas ai u mor nga aty.

Një zëdhënës i ndërmarrjes, Brendan Bradley, nuk i komentoi akuzat.

Një person afër Volkswagen, i cili dëshironte të mbetej anonim, tha se ishte një ndryshim i përhershëm që do të shqetësonte Volkswagen në Amerikë.

Një gazetar i USA Today citoi një pjesë të njoftimit zyrtar i cili thotë se Voltswagen është më shumë se një ndryshim i emrit.

“Kjo është një deklaratë publike me të cilën ndërmarrja njofton investimet e ardhshme në lëvizjen elektronike” , thuhet në deklaratë.

Sipas këtij njoftimi, makinat elektrike do të marrin mbishkrimin Voltswagen, ndërsa të tjerët do të mbajnë logon klasike të VW.

Lajmi vjen në një kohë kur Volkswagen po fillon komercializimin e kalimit elektrik ID.4, i pari që mund të ndryshojë seriozisht ekuilibrin e fuqisë në tregun e automjeteve elektrike në Amerikë.

Si kujtesë, Volkswagen ka njoftuar 70 modele elektrike deri në vitin 2029.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat