Volkswageni gjatë vitit vjen me modelin Taigo

Auto

Volkswageni gjatë vitit vjen me modelin Taigo

Më: 31 mars 2021 Në ora: 14:07
Volkswagen

Vitin e shkuar, gjiganti gjerman Volkswagen, zgjeroi gamën e prodhimit në tregun e Amerikës së Jugut me SUV-Coupe, modelin e emërtuar Nivus, derisa në gjysmën e dytë të këtij viti ky model do të jetë në dispozicion edhe për blerësit në Evropë. Mirëpo, në Evropë do të shitet me emrin Taigo, gjë që është konfirmuar deri më tash nga disa burime.

Plasimi i modelit do të bëhet gjatë verës, derisa shitja do të fillojë në fund të vitit.

Taigo bazohet në platformën MQB A0, derisa dallimi me modelin për Amerikën e Jugut do të jetë te mbrojtësi i përpara dhe do të ketë drita dhe maskë më të zgjeruar.

Derisa nuk do të ketë të dhëna zyrtare, atëherë duhet të mbështetemi tek ato të Nivusit. Ky model është i gjatë 4266 mm dhe i gjerë 2566.

Për tregun e Amerikës së Jugut, veturat janë prodhuar në fabrikën Anchieta në Brazil, derisa për Evropë do të jetë përgjegjëse fabrika në Pamploma të Spanjës.

Pritet të jenë vetëm me motor TSI benzinë, derisa me naftë dhe hibrid sipas tët gjitha gjasave nuk do të ketë.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat