Shitjet e veturave në Evropë rriten 63% në mars, tregu rimëkëmbet ngadalë

Auto

Shitjet e veturave në Evropë rriten 63% në mars, tregu rimëkëmbet ngadalë

Më: 16 prill 2021 Në ora: 16:43
Foto ilustrim

Shitjet evropiane të veturave të reja u rritën me 63 për qind në mars, duke u rikuperuar nga rënia e një viti më parë kur bllokimet e koronavirusit dëmtuan shitjet, edhe kur kufizimet e lidhura me virusin vazhdojnë në tregjet kryesore të veturave.

Regjistrimet në tregjet e BE-së, EFTA-së dhe Britanisë u rritën në 1.39 milion nga viti në vit, treguan të premten të dhënat nga shoqata e industrisë ACEA.

Fitimet mbuluan humbjet e një viti më parë për të lënë shitjet 0.9 përqind në 3.08 milionë për tremujorin e parë.

Shitjet në Volkswagen, prodhuesi më i shitur i veturave në Evropë, u rritën me 46 për qind, ndërsa pas tij renditet Stellantis me shitjet e saj që u rritën me 141 për qind. Në vendin e tretë është Renault, që u rrit me 70 përq ind.

Ndërsa prodhuesit e veturave po përfitojnë nga situata e një viti më parë, kur vendet po bllokoheshin për të parandaluar përhapjen e COVID-19, shitjet e muajit të kaluar u rritën madje edhe në krahasim me para-pandeminë. Shifra prej 1.39 milion veturash të regjistruara ishte më e larta që nga qershori 2019.

Sidoqoftë, marsi ka tendencë të jetë një kohë sezonale e vitit për industrinë e veturave në Evropë, kështu që regjistrimet ishin ende rreth 13 përqind nën atë mesatare të industrisë për muajin në dekadën para pandemisë, sipas ACEA.

Shifrat e shitjeve të marsit janë një zhvillim i mirëpritur për industrinë pas muajsh që tregu i veturave në Evropë mbetet prapa atyre në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat