Koenigsegg CCX 2008 kushton 1.3 milion dollarë

Auto

Koenigsegg CCX 2008 kushton 1.3 milion dollarë

Më: 7 maj 2021 Në ora: 20:19
Koenigsegg CCX 2008

Para se Koenigsegg të fillonte të prodhonte modelet Reger dhe Jesko, modeli i vetëm që ofrohej ishte i bukur. Një kopje tani shitet në Shtetet e Bashkuara dhe çmimi është një “gjë e vogël”.

CCX u prodhua në vitin 2008 dhe u pikturua me të zezë metalike.

Megjithëse 13 vjeç, vetura ka kaluar më pak se 2,500 kilometra. Është një nga gjithsej 29 kopje të prodhuara dhe çmimi i tij është afër 1.3 milion dollarë.

Koenigsegg CCX është mundësuar nga një motor 4.7-litër V8 me dy kompresorë që zhvillon 806 kuaj fuqi dhe 917 Nm çift rrotullues, dhe shoqërohet me një kambio manual me 6 shpejtësi.

Fuqia transmetohet në rrotat e pasme, dhe makina përshpejton nga 0 në 100 km / orë në pak më shumë se tre sekonda para se të arrijë një shpejtësi maksimale prej 395 km / orë.

Vetura u servisua për herë të fundit në korrik të vitit 2019, dhe që nga ajo kohë ajo ka përshkuar vetëm 30 kilometra, shkruan Autoblog.

Fibrat e karbonit përdoren gjerësisht në prodhimin e veturave, dhe ka gjithashtu lëkurë në brendësi. Ekziston edhe një fikës zjarri brenda saj.

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat