BMW M4 GT3 kushton 415 mijë euro

Auto

BMW M4 GT3 kushton 415 mijë euro

Më: 4 qershor 2021 Në ora: 18:14
BMW M4 GT3

Pasi filloi zhvillimin në vitin 2019, BMW M4 GT3 më në fund është gati për garë dhe një e tillë 24-orëshe në Nurburgring e pret atë këtë muaj.

Top Gear pretendon se vetura e re është një hap i madh përpara në krahasim me M6 GT3 të vjetër në çdo segment, veçanërisht kur bëhet fjalë për karakteristikat e ngasjes dhe kostot e mirëmbajtjes.

Falë karakteristikave të tij të ngasjes dhe brendësisë, M3 është “më i përshtatshëm për shoferët amatorë”, është më i butë drejt gomave dhe kutia e shpejtësisë dhe motori i tij nuk kërkojnë servis shumë të shpeshtë. Puna në veturë është e lehtë sepse nuk kërkohet asnjë lidhje me një kompjuter portativ për të hyrë në cilësimet themelore.

Ekipet private dhe entuziastët e pasur të vozitjes në pistë mund ta blejnë këtë makinë për 415 mijë euro, që do të thotë se M4 GT3 është pak më i lirë krahasuar me M6 GT3 që zëvendëson. Dorëzimet priten në 2022. Por para kësaj, BMW do të përshkojë deri në 20 mijë kilometra për qëllime zhvillimi deri në fund të vitit 2021 dhe do të përdorë M4 GT3 në disa gara për t’u siguruar që gjithçka është gati për sezonin e plotë 2022.

Paketa opsionale e Konkurrencës përfshin drita shtesë, sensorë pranverë, një aparat fotografik dhe sistem radari, presion gomash dhe sensorë të temperaturës, si dhe një ditë në simulator BMW GT3.

M4 GT3 drejton të njëjtin gjashtë turbesh me 3.0 litra linja si modelet rrugore M3 dhe M4, por është modifikuar për konkurrencë. Me 40 kg më i lehtë se motori V8 nga M6 GT3, zhvillon deri në 582 kuaj/fuqi dhe fuqia transmetohet në rrotat e pasme përmes një transmetimi vijues Xtrac me 6 shpejtësi me tufë elektro-hidraulike.

Kontrolluesi është zhvilluar në bashkëpunim me kompaninë Fanatec dhe mund të përdoret në simulime, dhe kondicionimi i ajrit dhe pajisjet e detyrueshme të sigurisë janë gjithashtu të disponueshme.

Vetura duket si një M4 “normale”, por është 75 mm më e gjerë në secilën anë dhe ka një spoiler kolosal. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat