Tesla anulon prodhimin e modelit S Plaid +

Auto

Tesla anulon prodhimin e modelit S Plaid +

Më: 7 qershor 2021 Në ora: 09:38
Tesla

Prodhimi për modelin me rreze më të gjata të Teslas, Plaid +, është anuluar, ka njoftuar shefi ekzekutiv Elon Musk në Twitter.

"S Plaid + është anuluar. Nuk ka nevojë, pasi Plaid është aq i mirë", shkroi Musk në Twitter.

Modeli S Plaid +, i cili do të kishte qenë modeli më i shpejtë i Teslas me një distancë lëvizëse prej 520 milje, u zbulua në një ngjarje vitin e kaluar. Por prodhimi u shty përsëri për në vitin 2022 nga fundi i 2021-s.

Musk të dielën e quajti Model S Plaid "veturën më të shpejtë të prodhimit të bërë nga çfarëdo lloji".

Sipas faqes së internetit të kompanisë, Model S Plaid, mund të shkojë nga zero në 60 km/h në orë në 1.99 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale prej 200 km/h në orë.

Model S Plaid ishte planifikuar të prezantohej në një ngjarje më 3 qershor, e cila është shtyrë për 10 qershor.

Model S Plaid kushton 112.990 dollarë, sipas faqes në internet të kompanisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat