W Golf R Mk7.5 me motorin e Audi RS3 ka më shumë se 800 kuaj fuqi si dhe një tingull ‘brutal’

Auto

W Golf R Mk7.5 me motorin e Audi RS3 ka më shumë se 800 kuaj fuqi si dhe një tingull ‘brutal’

Më: 8 qershor 2021 Në ora: 23:55
Foto ilustrim

Pronari i një Golf R Mk7.5 i mori gjërat në duart e veta dhe hoqi qafe motorin e vjetër 2.0 nga vetura e tij për ta zëvendësuar atë me në 2.5-litërshe të Ingolstadt.

Motori në fjalë mban emrin e koduar DAZA, ​​që do të thotë se është versioni origjinal i RS3 që po largohet para se Audi.

Në vend se të zhvillojë çift rrotullues 395 kuaj fuqi dhe 480 Newton-metra (çifte rrotulluese), ai tani pompon nivelet e fuqisë së super veturave.

Specialisti gjerman i tregjeve të veturave SAR-Turbotechnik ishte përgjegjës për ndërrimin e motorit dhe pajisi atë motor me disa pjesë tjera, duke e bërë atë edhe më të fuqishëm.

Rezultati përfundimtar është një Golf R i aftë të zhvillojë mbi 800 kuaj fuqi dhe 800 Njuton-metra. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat