Del në ankand Ford Escort i Princeshës Diana

Auto

Del në ankand Ford Escort i Princeshës Diana

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 10:42

Automjeti që iu dha Princeshë Dianës, si një dhuratë e fejesës, do dalë në ankand meqë pronarja aktuale e mbajti sekret origjinën e saj për 20 vjet.

Princi i Uellsit i kishte dhënë dhuratë Dianës një Ford Escort Ghia Saloon 1981, në maj 1981.

Siç shkruan BBC, vetura vlerësohet të ketë vlerën mes 35 mijë deri 46 mijë euro kur të dalë në Antikat e Mbretërve të Reeman Dansies dhe Fine Art Sale në Essex më 29 qershor.

Makina ka regjistrimin e saj origjinal, ka të kaluara 133 kilometra dhe ka ende pikturën dhe tapiceritë e tij origjinale.

Makina gjithashtu ka një kopje të një bretkose argjendi e dhënë si një dhuratë për princeshën nga motra e saj, Lady Sarah Spencer.

Automjeti u përdor nga Princesha Diana deri në gusht të vitit 1982. Makina iu dhurua Princeshës Diana dy muaj para dasmës së saj.

Pronarja aktuale është përshkruar si një admiruese e madhe e princeshës. Thuhet se ajo e mbante të fshehtë lidhjen e makinës me familjen mbretërore nga miqtë e saj dhe shpejt e kishte zhdukur nga sytë e publikut për më shumë se 20 vjet.

Një zëdhënëse e shtëpisë së ankandit tha se ajo konfirmoi origjinën Mbretërore në bazë të skedarit të historisë së automjetit, numrit të regjistrimit dhe shumë fotografi të Princeshës Diana në makinë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat