Fillon në Kinë prodhimi i Citroen C5 X

Auto

Fillon në Kinë prodhimi i Citroen C5 X

Më: 12 qershor 2021 Në ora: 17:40
C5 X

Grupi PSA filloi prodhimin masiv të modelit të ri të markës Citroen, C5 X, në një fabrikë që operon me partnerin kinez Dongfeng Motor Group në qytetin e Kinës Jugperëndimore të Chengdu.

Vetura, e pajisur me motorin me benzinë ​​turbo të PS-së 360 THP dhe me tetë shpejtësi të furnizuar nga Aisin Seiki, do të dalë në tregun kinez në shtator, ka thënë Dongfeng këtë javë.

C5 X prodhohet vetëm në fabrikën Chengdu dhe Citroen thotë se do të eksportohet në Evropë dhe në vendet e tjera të Azisë.

Citroen C5 X "është një kombinim unik i elegancës së një veture, dinamizmi i një kamionçinë dhe qëndrimi i ngritur i një SUV", ka thënë Citroen kur zbuloi veturën në shfaqjen e veturave të Shangait në prill.

Fabrika Chengdu do të ndërtojë gjithashtu një variant plug-in të veturës, sipas Citroen.

PSA, tani pjesë e Stellantis, ka nevojë për produkte të reja për të rritur shitjet e pakta në Kinë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat