Ka dal në shitje kopja e fundit e Lamborghini Miura SVJ

Auto

Ka dal në shitje kopja e fundit e Lamborghini Miura SVJ

Më: 14 korrik 2021 Në ora: 21:24
Foto ilustrim

Lamborghini Miura është një model i prodhuar në më pak se një mijë kopje, megjithatë midis pak më shumë se 700 kopjeve, vetëm tre konsiderohen modele SVJ. Njëri prej tyre tani ofrohet për shitje në Zvicër.

Historia e Miura SVJ filloi në vitin 1970 kur shoferi i provës Lamborghini Bob Wallace lakmoi më shumë sesa modelin rrugor Miura SV dhe e shndërroi atë në një kafshë për pistën. Vetura është prodhuar në fabrikë dhe ka marrë shenjën Iota. Sidoqoftë, Ferruccio Lamborghini nuk ishte shumë i interesuar për motorsport në atë kohë dhe donte të hiqte dorë nga projekti.

Super prototipi u ruajt dhe iu shit një milioneri gjersa adhuruesit e Lamborghinit dëgjuan historinë dhe kërkuan të njëjtat modifikime në modelet e tyre Miura SV. Në periudhën vijuese, pati disa shndërrime, por vetëm tre modele SVJ u krijuan direkt në fabrikë, raporton motor1.

Kopja e ofruar për shitje është një nga tre dhe quhet “The Korsican”. Emri i referohet pronarit të tij të parë Paul Ferrandi nga Parisi dhe Korsika. Makina mban numrin e prodhimit të Miura 756, numrin e shasisë 5090 dhe numrin e motorit 30751. I njëjti motor edhe sot e drejton veturën.

Para gjendjes aktuale, makina kishte disa pronarë dhe kishte veshur gri, megjithatë, gjatë procesit të restaurimit ajo ishte pikturuar me të kuqe origjinale Rosso Granada. Restaurimi zgjati tre vjet dhe u krye nga ish-inxhinieri i Lamborghini Luca Salvioli me ndihmën e Pietro Cremonini. Vetura kaloi 19,582 kilometra.

Miura SVJ konsiderohet si “grali i shenjtë” midis Lamborghinit, dhe tani koleksionistët kanë një shans ta zotërojnë atë. Çmimi nuk është bërë i ditur. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat