Gjiganti japonez do të investojë 14 miliardë dollarë në bateri për vetura elektrike

Auto

Gjiganti japonez do të investojë 14 miliardë dollarë në bateri për vetura elektrike

Më: 9 shtator 2021 Në ora: 17:14
Toyota

Për një kohë të gjatë, Toyota rezistoi dhe nuk donte të përfshihej në lojën e pothuajse të të gjithë prodhuesve të veturave.

Angazhimi për tranzicionin elektrik nuk i shqetësonte japonezët, derisa Bashkimi Evropian vendosi t'u japë fund veturave me benzinë dhe naftë më 2035.

Hibridet e Toyota në atë kohë do të të bëhen mallra të ndaluara.

Por Toyota ka burimet dhe njohuritë për të ndryshuar trendet në pak vite dhe tani duket se po e bën këtë, shkruan Revista HAK.

Gjiganti japonez po dërgon një sinjal se do të investojë 14 miliardë dollarë në zhvillimin e baterive për vetura elektrike në dhjetë vjetët e ardhshëm. Deri në vitin 2025, kompania planifikon të prezantojë bateri me elektrolite të ngurta që do të ishte një hap i madh sigurie përpara dhe ideja është që të përgjysmojë koston e prodhimit të baterive deri në fund të dekadës.

Gjithashtu, Toyota planifikon të ndërtojë bateri që do të mbajnë 90 për qind të kapacitetit të tyre edhe pas dhjetëve të përdorimit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat