Elektron Motors njoftoi një super makinë me 1.400 kuaj fuqi

Auto

Elektron Motors njoftoi një super makinë me 1.400 kuaj fuqi

Më: 18 shtator 2021 Në ora: 18:38
Foto ilustrim

Electron Motors ka njoftuar super-makinën e saj të ardhshme të quajtur Truva, e cila do të zhvillojë 1.400 kuaj fuqi.

Rimac Nevera është maja kur bëhet fjalë për super veturat elektrike, dhe rruga për në vijën e finishit ishte e gjatë dhe e vështirë. Sidoqoftë, kompania kroate Rimac Automobili ka pasur sukses, dhe prodhuesit e tjerë, përfshirë Elektron Motors, duan të ndjekin një rrugë të ngjashme.

Kjo kompani italiane prezantoi hiper -veturën e saj të quajtur Quasar, e cila zhvillon 2,300 kuaj fuqi, dhe tani po përgatitet për një veturë po aq emocionuese, të cilën e quajti Truva.

Truva ka fuqi në të gjitha rrotat, dhe modeli mundësohet nga tre motorë elektrikë, dy rrota të pasme dhe një të përparme. Electron thotë se motorët japin 1.400 kuaj fuqi, dhe se vetura ka një shasi të përbërë novatore dhe trajtim të shkëlqyeshëm, dhe premtohet një bateri 100 kWh.

Dizajni ka disa karakteristika të modelit të përparmë Evia të Lotus, si dhe Acure Type R. Pjesët prej xhami të kujtojnë McLaren, por dizajni i përgjithshëm nuk është aspak i keq.

Truva do të kushtojë të paktën 600,000 euro, dhe pritet të dalë në treg në vitin 2023. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat