Këto janë veturat elektrike me përshpejtimin më të mirë

Auto

Këto janë veturat elektrike me përshpejtimin më të mirë

Më: 30 shtator 2021 Në ora: 11:37
Foto ilustrim

Lista përfshin një numër modelesh të famshme, por edhe disa surpriza.

American Inside EV ka publikuar një tabelë të veturave elektrike në treg të rregulluar sipas përshpejtimit nga 0 në 100 km / orë. Siç pritej, titullin e më të mirit përsa i përket nxitimit, por edhe shpejtësisë maksimale, e merr Tesla Motors.

Kështu, dy vendet e para i ka Tesla Model S në versionin Plaid. Ata arrijnë 100 km / orë në 1.99 sekonda dhe arrijnë 322 km / orë, dhe ofrohen me një çmim prej 131,190 dollarësh. Vendin e tretë e mban Tesla, përkatësisht versioni Plaid i modelit X, i cili ka 100 km / orë në 2.5 sekonda dhe arrin 270 km / orë.

Në vendin e katërt është Lucshtë Lucid Air, të cilin shumë e konsiderojnë si rivalin më të ashpër të Teslës. Shpejtësinë 100 km / orë merr për 2.5 sekonda, arrin të njëjtat 270 km / orë, por ka një bateri edhe më të madhe, dhe çmimi i tij është 163,000 dollarë.

Ngjyrat evropiane mbrohen nga Porsche Taycan Turbo S edhe më e shtrenjtë, e cila kushton sa 178,850 dollarë.

Sidoqoftë, lavdinë e merr Rivian, vetura absolute më e lirë. Ajo kap 100 km / orë në 3 sekonda, dhe oferta fillon nga 60,000 dollarë. I vetmi që mund të konkurrojë në çmim është Tesla Model Performance me një çmim prej 58,190 dollarë.

Në fund janë veturat elektrike më e ngadalta, por edhe më e lira.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat