Tesla do të ndërtojë deri në 10.000 vetura në javë në fabrikën e Berlinit

Auto

Tesla do të ndërtojë deri në 10.000 vetura në javë në fabrikën e Berlinit

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 09:57
Tesla

Veturat e para që dalin nga fabrika e re evropiane e Teslas duhet të dalin nga linja e prodhimit qysh muajin e ardhshëm, por prodhimi i vëllimit do të marrë më shumë kohë për t'u arritur, ka thënë shefi ekzekutiv Elon Musk në një festival të mbajtur në vend dje.

“Prodhimi në fabrikë do të arrijë në rreth 5.000, por shpresojmë të shkojë 10.000 vetura në javë”, tha Musk.

Fabrika është planifikuar të fillojë prodhimin e veturave Model Y në nëntor ose dhjetor. Fabrika ndoshta do të burojë bateri nga objektet e Teslas në Kinë derisa të përfundojë një fabrikë qelizash në Gjermani.

"Fillimi i prodhimit është i bukur, por prodhimi i vëllimit është pjesa e vështirë", deklaroi Musk para një auditori në fabrikë. "Do të duhet më shumë kohë për të arritur vëllimin e prodhimit sesa u desh për të ndërtuar fabrikën", shtoi Musk.

Ai mbrojti fabrikën kundër kritikëve të ndikimit të tij në mjedis, duke thënë se ajo përdorte ujë "relativisht pak" dhe se prodhimi i qelizave të baterive ishte "i qëndrueshëm".

Disa banorë vendas dhe grupe mjedisore nuk janë të kënaqur me qasjen e Muskit, për të cilën ata thonë se përkon me kulturën gjermane të biznesit.

"Unë do t'i thosha që të ndalojë ndërtimin e veturave elektronike, por të fluturojë në Mars", u shpreh Manu Hoyer, i cili udhëhoqi një protestë të vogël të vendasve që kundërshtojnë projektin për arsye mjedisore, duke thënë se do të ndotë ujin e pijshëm.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat