Japonezët, liderë në elektrifikimin e automobilave - Bota Sot
Japonezët, liderë në elektrifikimin e automobilave

Auto

Japonezët, liderë në elektrifikimin e automobilave

Më: 8 maj 2018 Në ora: 12:56
Nissan

Veturat më të mëdha prodhuese japoneze do të bashkohen për të shpejtuar zhvillimin e një "bateri të ngurtë" që do të përdoren në makinat e ardhshme të energjisë.

Nissan, Honda dhe Toyota janë duke punuar në teknologjinë e baterisë së ardhshme së bashku me kompaninë Panasonic dhe disa nga subjektet nga Japonia, shkruan Nikki Asian Review.

Qëllimi i zhvillimit të partneritetit është zhvillimi i një "baterie të ngurtë" që do të mundësonte kompanitë japoneze për të arritur në teknologjinë elektrike të automjeteve.

Partneriteti është gjithashtu i mbështetur nga qeveria japoneze, përkatësisht Ministria e Ekonomisë dhe Tregtisë, e cila do të financojë këtë projekt me 1.6 miliard jen, rreth 14.6 milionë dollarë.

Është planifikuar që deri në vitin 2025 të zhvillohet një bateri e ngurtë me të cilën një veturë elektrike mund të ketë autonomi deri në 550 km.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera