Plani i Audi – 800.000 vetura elektrike deri më 2025 - Bota Sot
Plani i Audi – 800.000 vetura elektrike deri më 2025

Auto

Plani i Audi – 800.000 vetura elektrike deri më 2025

Më: 9 maj 2018 Në ora: 19:22
Audi

Prodhuesi gjerman prezantoi një plan të detajuar të sektorit të vet dhe një detaj i rëndësishëm është se do të arrijë 800.000 njësi të shitjes në vit deri në vitin 2025.

Audi vitin e kaluar ka shitur 16,000 automobila me rrymë. Në Audi presin që modelet elektrike dhe hibride të sjellin fitim deri një miliard euro deri kah mesi i dekadës së ardhshme.

Pas prezantimit të E-Tron Sportback për 2019, Audi do të promovojë modelin e vet të tretë E-Tron GT që do të prodhohet nga viti 2020, ndërsa do të debutojë më 30 dhjetor në Bruksel.

E-Tron do të ketë rang të autonomisë deri 400 kilometra, duke iu falënderuar baterisë prej 95 kWh, e cila mbushet për vetëm gjysmë ore.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera