Shkoda Octavia e re do të jetë vepër arti - Bota Sot
Shkoda Octavia e re do të jetë vepër arti

Auto

Shkoda Octavia e re do të jetë vepër arti

Më: 7 gusht 2018 Në ora: 19:30
Shkoda Octavia

Shkoda çeke ka lënë pas disa muaj fantastik, pasi modelet SUV Kodiaq dhe Karoq janë pranuar shumë mirë, ndërkohë që është paralajmëruar edhe modeli i ri për 2019.

Me rreth 420,000 njësi të shitura vitin e kaluar, Octavia mbetet modeli më i popullarizuar i Shkoda, me gati dyfishin e njësive të shitura sesa i dyti në listën Rapid (211,500).

Kjo është arsyeja pse Shkoda vendosi të nisë një brez të ri për fillim të vitit 2020, vetëm dy vjet pasi që ishte ridizajnuar e treta.

Octavia do të përjetojë ndryshime të prekshme, do të mbajë stilin e hatchbacks, por do të ngjajë një sedan.

Megjithatë, nga Mlada Boleslav është njoftuar se gjenerata e katërt e Octavia, e pesta nëse ju numëroni modelin origjinal të 1959, në sajë të platformës së re MQB dhe teknologjisë moderne të jetë një "vepër arti".

Octavia, përveç motorit standard 1.5 TSI, pritet të ketë edhe agregat  1.5 TDI dhe hibrid.

Ndërsa arrin Octavia e re, Shkoda po punon për ridizajnin e perlës së saj Superb dhe gjeneratës së ardhshme rivalëve Rapid Golfovog, i cili do të marrë një emër të ri, dhe është planifikuar crossover i segmentit B dhe bazohet në konceptin Vision X.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat