Alfa Romeo 8C mund të ketë 800 kuaj fuqi - Bota Sot
Alfa Romeo 8C mund të ketë 800 kuaj fuqi

Auto

Alfa Romeo 8C mund të ketë 800 kuaj fuqi

Më: 12 gusht 2018 Në ora: 17:39
Alfa Romeo 8C

Gjatë prezantimit të planit për periudhën 2018-2022, grupi FCA njoftoi kthimin e Alfa Romeo 8C, dhe gradualisht pritet të zbulojë detajet.

Prodhuesi italian është i vendosur për të hequr ngadalë perden nga 8C. Ai gjithashtu njoftoi një coupe me performancë të lartë prodhuar nga fibra karboni, me një motor twin-turbo dhe një motor elektrik.

Më parë ishte thënë se ky kombinim hibrid zhvillon më shumë se 700 kuaj fuqi, por informacioni i ri tregon se bëhet fjalë për 800. 

Sipas prodhuesit, ky do të jetë një motor 2.9-litërsh që është i vendosur në sedan Giulia Quadrifoglio dhe SUVs në Stelvio Quadrifoglio, por te modeli i ri V6 kjo do të përmirësohet më tej.

Ndërsa këto versione Q të modeleve të përmendura kanë rreth 505 kuaj fuqi, spekulohet se Ferrari do të rritë agregatin në rreth 600 kuaj fuqi. 

Sa i përket motorit elektrik, ai është tashmë në përdorim te Maserai Alfieri, dhe ka rreth 204 kuaj fuqi. Alfa Romeo ka njoftuar tashmë se ka "ringjallur" përshpejtimin e 8C nga 0-100 km/h për më pak se tre sekonda.

Problemi në këtë histori të tërë është se Alfa Romeo do të mbetet një ëndërr në diell "të zakonshëm" për shkak se kompania pritet të kufizojë prodhimin në një maksimum prej 1,000 njësive, dhe pritet të ketë një çmim të lartë.

Një makinë më e aksesueshme sportive Alfin do të jetë një GTV i ri, i cili në thelb përfaqëson Quadrifoglio të Giulia në një version coupe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat