Jaguar në krizë? Shet vetëm 140 I-Pace në gusht - Bota Sot
Jaguar në krizë? Shet vetëm 140 I-Pace në gusht

Auto

Jaguar në krizë? Shet vetëm 140 I-Pace në gusht

Më: 9 shtator 2018 Në ora: 23:41
Jaguar

Prodhuesi britanik i veturave premium ka shumë probleme në tregun e SUV I-Pace elektrik.

Një model i plotë elektrik u shit në vetëm 140 kopje në gusht dhe vetëm 588 nga fillimi i shitjes disa muaj më parë.

Duket se problemi nuk ekziston për shkak të kërkesës të ulët, pasi vetëm në Holandë janë në pritje 3.500 kërkesa, por për shkak të problemeve të ngjashme të prodhimit sikur ato të Tesla-s kohë më parë në SHBA.

Spekulohet se Jaguar mund të vonojë dërgimin e I-Pace në tregje të tjera, si në SHBA për të mbuluar kërkesën e Evropës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat