Rreshtohen ‘bishat’ e qiellit dhe rrugëve, garojnë ‘kokë më kokë’! Ja kush fiton… - Bota Sot
Rreshtohen ‘bishat’ e qiellit dhe rrugëve, garojnë ‘kokë më kokë’! Ja kush fiton…

Auto

Rreshtohen ‘bishat’ e qiellit dhe rrugëve, garojnë ‘kokë më kokë’! Ja kush fiton…

Më: 21 shtator 2018 Në ora: 21:48
Automjetet përfshinin një motor “Kawasaki H2R”, “Tesla P100DL”, “Aston Martin New Vantage” dhe “Lotus Evora GT 430”

Tre supermakina, një supermotor garash, një makinë e “Formula 1”, një avion privat dhe një avion luftarak, u vendosën dje “rrotë më rrotë” në një pistë, në një festival të teknologjisë në Stamboll.

Pesë shoferë garuan së bashku me njëri-tjetrin në një pistë 400 metra, pasi avioni dhe jet-i privat, ishin reshtuar paralel me supermjetet në aeroportin e ri ndërkombëtar të Stambollit.

Gara monumentale u zhvillua si pjesë e festivalit të aviacionit, hapësirës dhe teknologjisë, që po mbahet në aeroportin kryesor të Turqisë, para hapjes zyrtare në tetor.

Automjetet përfshinin një motor “Kawasaki H2R”, “Tesla P100DL”, “Aston Martin New Vantage” dhe “Lotus Evora GT 430”, ku mes tyre diferenca në avantazhin e shpejtësisë ishte shumë të ngushtë në fund të garës.

Edhe pse makina e “Red Bull” në “Formula 1” i dha pilotit të saj një karrierë dhe para, në fund të Kampioni Botëror Supersport, ishte Kenan Sofuoglu, nga Turqia me motori “Kawasaki H2R” që fitoi këtë garën epike.

Makina e “Red Bull”, e drejtuar nga piloti britanik i “Formula 1”, Jake Dennis, erdhi e dyta në finish.

Ajo u pasua nga vetura e “Solo-Turkit F-16” që erdhi e treta. “Tesla P100DL”, e drejtuar nga Emma Kimilainen, erdhi e katërta.

Yagiz Avci kaloi “Aston Martin New Vantage” dhe Toprak Razgatlioglu garoi me një “Lotus Evora GT 430”.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera