Bisha e rrallë del në shitje - Bota Sot
Bisha e rrallë del në shitje

Auto

Bisha e rrallë del në shitje

Më: 7 tetor 2018 Në ora: 22:10
Porsche

Porsche ka prodhuar vetëm katër makina të para-prodhimit, të cilat u përdorën për testim.

Njëra prej tyre, 911 Carrera RS 2.7 do të dalë në fund të tetorit në ankandin e organizuar nga RM Sotheby, me rastin e 70-vjetorit të Porsche, transmeton KosovaPress.

Kjo do të jetë një mundësi unike për koleksionistët klasikë të makinave sportive që të blejnë një ekzemplar jashtëzakonisht të rrallë të kësaj marke të prodhuar në vitin 1972, gjashtë muaj para lansimit të modelit serik 911 Carrera RS.

Automobili deri më tash ka ndërruar shumë pronarë dhe përfundoi në SHBA, ku edhe u restaurua. Aktualisht është në pronësi të një koleksionisti nga Gjermania.  

Vlerësohet se në ankandin që do të mbahet më 27 tetor, ky prototip do të arrijë çmimin ndërmjet 1.250.000 deri 1.500.000 dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...