Cilat modele do të zhduken nga gama e Opel-it? - Bota Sot
Cilat modele do të zhduken nga gama e Opel-it?

Auto

Cilat modele do të zhduken nga gama e Opel-it?

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 14:50
Opel

Deri në vitin 2020, Opel do të nisë tetë modele krejtësisht të reja ose të rifreskuara, por disa të tjerë, të cilët janë më pak të kërkuar, do të largohen.

Në fund të vitit 2019, prodhuesi gjerman do të ndalojë shitjen e modeleve Adam, Karl dhe Cascada, pasi nuk përshtaten me strategjinë e Opel, që do të thotë se shansi dhe përparësia në prodhim u jepen modeleve që shiten në grupe të mëdha.

Të tre këto modele janë specifike në mënyrën e tyre. Opel Adami, i quajtur sipas themeluesit të kësaj kompanie gjermane, e cila u prezantua në vitin 2012, nuk justifikon pritjet dhe nuk e imponon veten si një konkurrent serioz për FIAT 500 ose MINI.

Adami ka "rrokullisur" dhe tre versione speciale - Adam S me 150 kuaj fuqi, modelin Adam Rocks dhe Adam Rocks S.

Nga ana tjetër, modeli Karl nuk kishte pretendime lifestyle, por duhej të mbushte boshllëkun në segmentin e vogël të makinave të qytetit, me një trup me performancë të lartë dhe me praktika me 5 dyer.

Karl u lansua në fund të vitit 2014 në vend të Agila në largim, dhe prodhohet në Korenë e Jugut, duke e bërë atë në fillim pak më të shtrenjtë se konkurrenca në tregun evropian dhe ndoshta kjo ishte arsyeja e dështimit të tij relativ. 

Përveç kësaj, makina u zhvillua për aq kohë sa pronari i Opel ishte General Motors. Ndërkohë që kompaninë e bleu PSA, modele të GM po hiqen gradualisht dhe Opeli i ri, bazuar në platformën mekanike PSA, do të zëvendësohet. Përveç versionit standard, klientëve u ofrohet një version ndër-version - Karl Rocks. 

Pasuesi i Karl nuk është shpallur akoma, ndërsa i fundit i tre modeleve që do të mbyllen deri në fund të vitit të ardhshëm është Cascada 2013, i zhvilluar në mekanikën GM.

Largimi i kësaj makine nga tregu nuk është aq i papritur, pasi që kabrioletët kanës shitje të dobët dhe Opel do të fokusohet në zhvillimin dhe prodhimin e automjeteve të mëdha në periudhën e ardhshme.

Përndryshe, këto tre modele janë shitur në Britani të Madhe nën shenjën e markës Vauxhall dhe pasi PSA, së bashku me Opel vitin e kaluar bleu Vauxhall, të njëjtin fat i pret edh makinat motër në Evropën kontinentale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat