Bie interesimi i klientëve evropianë për makinat me dizel - Bota Sot
Bie interesimi i klientëve evropianë për makinat me dizel

Auto

Bie interesimi i klientëve evropianë për makinat me dizel

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 14:09
Foto ilustrim

Në Evropë, trendi i rënies së shitjeve të makinave me naftë ka vazhduar.

Në gjysmën e parë të vitit 2018 në kontinentin e vjetër, 3.12 milionë makina u shitën me motorë dizel, që është 16% më pak se në të njëjtën periudhë të vitit 2017, raporton Reuters. 

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti, veturat me naftë në Evropë kishin një pjesë tregu prej vetëm 36.5%, ndërsa në gjysmën e parë të vitit 2017 arritën në 42.5%.

Në disa vende të mëdha evropiane, të cilat shesin disa miliona makina në vit, pjesa e tregut e automjeteve me naftë është edhe më e ulët. Kështu, në Britaninë e Madhe në periudhën janar-qershor 2018 ajo ishte 30%.

Në Gjermani, e cila është një nga prodhuesit më të mëdhenj të makinave me naftë, shitjet e motorëve të rinj dizel përbëjnë vetëm 31.1% të shitjeve totale. 

Për krahasim, në gjashtë muajt e parë të vitit 2017, pjesëmarrja e tregut në Gjermani ishte 41.3%. 

Evropa ka qenë tregu më i madh në botë për automjetet me naftë për më shumë se tre dekada, por trendi i largimit të konsumatorëve nga motorët me naftë është vënë re kohët e fundit. 

Kjo u ndikua nga disa faktorë, duke përfshirë aferën e Volkswagen nga 2015, kur ky gjigant makine gjermane u kap në një mashtrim mbi gazrat e shkarkimit. 

Përveç kësaj, autoritetet në disa nga metropolet kryesore evropiane, duke përfshirë Berlinin, Londrën dhe Parisin, kanë njoftuar se do të ndalojnë lëvizjen e veturave me naftë duke rritur ndotjen e ajrit në zonat urbane. 

Së fundmi, rënia e blerjeve me naftë kontribuon edhe nga vetë prodhuesit e veturave, të cilët kanë filluar të reduktojnë gamën e modeleve me naftë, ndërsa disa largojnë plotësisht motorët me naftë ose nuk zhvillojnë më gjenerata të reja me dizel.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat