SUV më i vogël i Shkoda vjen në panairin e Gjenevës - Bota Sot
SUV më i vogël i Shkoda vjen në panairin e Gjenevës

Auto

SUV më i vogël i Shkoda vjen në panairin e Gjenevës

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 16:54
X SUV Shkoda

Prodhuesi çek njoftoi se versioni i konceptit X SUV do të paraqitet në panairin e veturave që mbahet vitin e ardhshëm në Gjenevë.

Bëhet fjalë për një model SUV motër të Seat Aaron dhe Volkswagen T-Cross të ardhshëm, në të ashtuquajturin segmentin "B-crossover", ku aktualisht nuk ka konkurrencë të madhe në tregun evropian, transmeton KosovaPress. 

Në këtë kategori të automjeteve mund të gjenden, ndër të tjera, Renault Captur, Peugeot 2008 Opel Mokka X / X Crossland, Seat Aaron, Fiat 500x, Mazda 3, Nissan Juke dhe të tjerët. 

Modeli më i vogël, ende i paemërtuar i Shkoda SUV përdor platformën MQB mekanike A0 të Volkswagen.

Oferta e motorit do të jetë e ngjashme me ato të grupit VW, dhe në mesin e tyre do të jetë TSI me 1,0 litër që tashmë përdoret në modelet Fabia dhe Octavia. Kjo njësi është në dispozicion në dy versione, me 95 kuaj fuqi dhe 115 kuaj fuqi. Në krye të ofertës do të jetë një motor me benzinë turbo 1.5 litra me 150 kuaj fuqi. 

Opsionet e naftës do të përfshijnë një motor 1.6-litërsh TDI. Shkoda, për të zvogëluar kostot e prodhimit, pritet të ofrojë veturën e re më të vogël në versionin e veturës së përparme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera