Koreja e Jugut kërcënon të gjobisë BMW-në me 10 milionë dollarë - Bota Sot
Koreja e Jugut kërcënon të gjobisë BMW-në me 10 milionë dollarë

Auto

Koreja e Jugut kërcënon të gjobisë BMW-në me 10 milionë dollarë

Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 16:04
Foto ilustrim

Autoritetet e Koresë së Jugut kërcënuan me gjobë prej rreth 10 milionë dollarësh prodhuesin gjerman të veturave BMW, për shkak të vonesës së tërheqjes së automjeteve të dëmtuara që në disa raste ishin vënë në zjarr.

Fotot e automjeteve të djegura ishin në faqet e mbuluara në Korenë e Jugut gjatë verës, dhe mediat lokale më pas raportuan se më shumë se 40 makina u dogjën. Pas këtyre rasteve, disa nga parkingjet refuzuan të përdorin këto automjete nga frika se mos po ndizeshin flakë.

BMV tërhoqi rreth 170,000 automjete nga Koreja e Jugut për shkak të problemeve në sistemin e ftohjes që shkaktoi me ndezjen e flakës në motor.

Prodhuesi gjerman njoftoi në gusht se do të tërhiqte 480,000 automjete nga Evropa dhe disa vende aziatike, duke përfshirë Korenë e Jugut. BMW pastaj tha se do të tërheqë një milion makina shtesë.

BMW është brend i njohur në Korenë e Jugut, ku në gjysmën e parë të këtij viti janë shitur rreth 39.000 automjete.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera