Japonia përgatitet për luftë – Ndan buxhet rekord për ushtrinë - Bota Sot
Japonia përgatitet për luftë – Ndan buxhet rekord për ushtrinë

Azia

Japonia përgatitet për luftë – Ndan buxhet rekord për ushtrinë

Më: 21 dhjetor 2018 Në ora: 20:48
Foto ilustrim

Qeveria japoneze ka njoftuar se buxheti i saj i mbrojtjes do të rritet në një rekord prej 47 miliardë dollarë për vitin e ardhshëm fiskal, pasi Tokio do të forcojë mbrojtjen e raketave dhe do të vendosë avionë të fshehur në një përpjekje për të luftuar Kinën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shpenzimet e mbrojtjes ishin pjesë e një buxheti kombëtar prej 912 miliard dollarësh për vitin fiskal duke filluar nga 1 prilli 2019, miratuar nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe.

Kështu, Qeveria vendosi të lë mënjanë 5.26 trilionë jen (47 miliardë dollarë) për mbrojtjen, viti i pestë rekord me radhë, thanë zyrtarët e ministrisë së mbrojtjes të premten. Kërkesa buxhetore kërkon miratimin nga parlamenti, ku ka shumicën.

Ndër tjerash, Qeveria konservatore e kryeministrit Shinzo Abe thuhet se është duke planifikuar të modifikojë një anije që transporton helikopterë për ta bërë atë të përshtatshme për aeroplanë luftarakë.

Sipas mediave, Japonia ka rritur shpenzimet e mbrojtjes, pasi ajo synon të përballojë fuqinë ushtarake në rritje të Kinës dhe kërcënimet nga programet e raketave bërthamore dhe balistike të Koresë së Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...