Pas stuhisë Tajlanda i rikthehet normalitetit

Azia

Pas stuhisë Tajlanda i rikthehet normalitetit

Më: 5 janar 2019 Në ora: 10:38
Tajlanda

Tailanda rifilloi fluturimet të shtunën në provincat e saj jugore, pasi stuhia e parë tropikale  e cila e kapi këtë shtetë pas 30 vjete u ngadalësua dhe shkoi drejt Detit Andaman, duke lënë prapa një gjurmë shtëpish të dëmtuara dhe pemët të rëna dhe ndërprerje të energjisë.

Para se stuhia tropikale të godiste vendin Nakhon Si Thammarat të premten, aeroportet ishin mbyllur afër Surat Thanit dhe në ishullin e pushimeve të Koh Samui, të gjitha fluturimet u anuluan.

Por të shtunën, stuhia zvogëloi shpejtësinë, dhe gjendja u qetësua.

“Erërat e forta parashikohen me valë deri në 3 deri në 5 metra të larta në të dy Gjirin dhe në Detin Andaman”, tha në një deklaratë Departamenti Meteorologjik i Tailandës, duke i kërkuar anijeve të mbajnë në breg dhe duke theksuar rrezikun e papritur të ujit.

Bangkok Airways, i cili ka një monopol në aeroportin e Koh Samui, rifilloi operacionet normale të hënën të shtunën dhe shtoi fluturime shtesë për të ndihmuar pasagjerët e bllokuar.

Aeroportet në Nakhon Si Thammarat dhe Surat Thani do të rifillojnë punën në mesditë.

Shumica e shërbimeve të trageteve në ishujt e jugut të Tajlandës kanë rifilluar punën pas pezullimit për stuhinë.

Gjatë ditëve të fundit, më shumë se 28.000 njerëz janë evakuuar në strehimore nëpër shtatë provinca, tha Departamenti i Parandalimit dhe Zbutjes së Katastrofave të shtunën në një numër të përditshëm.

Autoritetet kanë regjistruar vetëm një vdekje, pasi një anije peshkimi e kapur nga erërat e forta pranë brigjeve të provincës Pattani e shkatërroi këtë anije.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat