Irani dhe Rusia planifikojnë ushtrime të përbashkëta detare në Kaspik - Bota Sot
Irani dhe Rusia planifikojnë ushtrime të përbashkëta detare në Kaspik

Azia

Irani dhe Rusia planifikojnë ushtrime të përbashkëta detare në Kaspik

Më: 6 janar 2019 Në ora: 10:43
Ilustrim

Rusia dhe Irani po planifikojnë ushtrime të përbashkëta detare në Detin Kaspik “në një të ardhme të afërt”, ka thënë një zyrtar iranian.

Agjencia e lajmeve Mehr ka cituar admiralin Hossein Khazadi të ketë thënë se dy shtetet po planifikojnë “ushtrime taktike, të shpëtimit dhe anti-pirateri”.

Irani dhe Rusia kanë kryer ushtrime të përbashkëta detare në Kaspik edhe në vitin 2015 dhe 2017.

Admirali Khanzadi gjithashtu ka thënë se “të gjitha shtetet përreth Kaspikut” kundërshtojnë prani ushtarake në këtë zonë nga ndonjë shtet jo-bregdetar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...