Shpërthimi i bombës vret 7 civilë jemenas në treg - Bota Sot
Shpërthimi i bombës vret 7 civilë jemenas në treg

Azia

Shpërthimi i bombës vret 7 civilë jemenas në treg

Më: 29 janar 2019 Në ora: 10:14
Foto Ilustrim

Të paktën 20 persona u plagosën në shpërthimin e një mbrëmjeje në qytetin e Detit të Kuq, ku bazohen forcat pro-qeveritare të mbështetura nga një koalicion i udhëhequr nga Saudite që lufton kundër rebelëve Huthi.

Pajisja e improvizuar shpërthyese ishte lënë në një motor të parkuar në mes të tregut, tha një zyrtar në forcat pro-qeveritare për AFP.

Shtatë vetë u vranë, tha zyrtari dhe një burim spitalor.

Lufta e Jemenit u përshkallëzua në mars të vitit 2015, kur Presidenti Abedrabbo Mansour Hadi iku në Arabinë Saudite dhe koalicioni ndërhyri.

Që atëherë, konflikti ka vrarë rreth 10,000 njerëz dhe ka lëshuar krizën më të keqe humanitare në botë, sipas OKB-së.

Zyrtarët e ndihmës së OKB-së thonë se 80 për qind e popullsisë - 24 milionë njerëz - kanë nevojë për ndihmë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...