Burgoset guvernatori i Koresë së Jugut për manipulim të opinionit zgjedhor - Bota Sot
Burgoset guvernatori i Koresë së Jugut për manipulim të opinionit zgjedhor

Azia

Burgoset guvernatori i Koresë së Jugut për manipulim të opinionit zgjedhor

Më: 30 janar 2019 Në ora: 09:57
Foto Ilustrim

Një guvernator provincial dhe aleat i ngushtë i Presidentit të Koresë së Jugut, Moon Jae-in, u dënua dhe u burgos për dy vjet të mërkurën për pjesën e tij në një skandal në internet, përpara zgjedhjeve presidenciale të 2017.

Kim Kyoung-soo u gjet fajtor për bashkëpunim me një bloger për të prodhuar artificialisht më shumë se 88 milionë pëlqime dhe mos pëlqime në komentet mbi 76,000 lajme.

Qëllimi ishte që të përdorin algoritmet e Naverit, portalit më të madh të Koresë së Jugut, për t'i dhënë më shumë rëndësi tregimeve të favorshme për kandidatin e atëhershëm për president.

Në rast se liberalët fituan sondazhin - të mbajtur pas përplasjes së Parkut Geun-hye për korrupsion - nga një rrëshqitje e tokës.

Kim e kishte udhëzuar blogerin - me nofkën Druking - për të kryer skemën dhe kishte qenë në dijeni të një programi kompjuterik ilegal duke u përdorur, tha Gjykata Qendrore e Qarkut Seul.

Guvernatori 51-vjeçar i provincës Gyeongsang Jugore, i cili kishte mohuar akuzat, do të apelojë, por menjëherë u arrestua.

"Unë do të luftoj deri në fund," tha Kim, sipas agjencisë së lajmeve Yonhap.

Ai e mban guvernatorin e tij për tani, por nëse aktgjykimi mbështetet nga gjykatat më të larta, ai do të humbasë pozitën dhe do të ndalohet që të kandidojë për detyrë për pesë vjet.

Kim u dha gjithashtu një afat të pezulluar 10-mujor për shkeljen e ligjeve të financimit politik.

Blogeri në këtë rast u burgos për tre vjet e gjysmë për manipulimin e paligjshëm të opinionit publik dhe ryshfetit.

Në vendimin e tij, gjyqtari tha se Kim mori "ndihmë të konsiderueshme" nga Druking dhe manipulimi ndezi ndjenjën publike përpara zgjedhjeve të vitit 2017.

Një zëdhënës i Shtëpisë Blu Presidenciale tha se vendimi ishte "shumë i papritur", duke shtuar: "Ne do të presim me durim për vendimin përfundimtar".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat