Irani shfaq raketën me rreze të gjatë në përvjetorin e revolucionit - Bota Sot
Irani shfaq raketën me rreze të gjatë në përvjetorin e revolucionit

Azia

Irani shfaq raketën me rreze të gjatë në përvjetorin e revolucionit

Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 15:05
Foto Ilustrim

Irani shfaqi një raketë të re lundrimi me një rreze prej 1.300 km (800 milje) të shtunën gjatë festimeve që shënuan përvjetorin e Revolucionit Islamik të 1979, njoftoi televizioni shtetëror.

Irani ka zgjeruar programin e tij të raketave, veçanërisht raketat e saj balistike, duke kundërshtuar nga Shtetet e Bashkuara dhe shprehjen e shqetësimeve nga vendet evropiane. Teherani thotë se programi është thjesht mbrojtës.

"Kjo rakete lundrimi ka nevojë për një kohë shumë të shkurtër për gatishmërinë e saj dhe mund të fluturojë në një lartësi të ulët", tha ministri i Mbrojtjes Amir Hatami gjatë ceremonisë së zbulimit.

Raketa sipërfaqësore deri në sipërfaqe, e quajtur Hoveizeh, është nga familja Soumar e raketave të lundrimit, të cilat Irani i shtoi arsenalit të saj në 2015, tha Hatami.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...