Kryetari Koresë së Jugut Moon, bën thirrje për rifillimin e shpejtë të bisedimeve bërthamore - Bota Sot
Kryetari Koresë së Jugut Moon, bën thirrje për rifillimin e shpejtë të bisedimeve bërthamore

Azia

Kryetari Koresë së Jugut Moon, bën thirrje për rifillimin e shpejtë të bisedimeve bërthamore

Më: 4 mars 2019 Në ora: 09:27
Moon Jae-in

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon-Jae-in, tha të hënën se Seul do të përpiqet në mënyrë aktive që të marrë negociatat bërthamore midis Uashingtonit dhe Phenianit shpejt në rrugën e duhur, shkruan AP.

Moon bëri komentet kur ai udhëhoqi një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Seul për të diskutuar strategjinë diplomatike të Koresë së Jugut pas ndarjes së një takimi të nivelit të lartë midis Presidentit Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un javën e kaluar në Vietnam, të cilat vendosën presionin mbi Moon për të ndërmjetësuar progresin edhe një herë.

Moon loboi shumë për ringjalljen e diplomacisë bërthamore midis Uashingtonit dhe Phenianit pas tensioneve të vitit 2017 mbi testet e raketave dhe testeve bërthamore të Veriut dhe kërcënimet e Trump për të rrëzuar "zjarrin dhe tërbimin" në Veri. Por disa ekspertë thonë se ndarja e takimit të Trump-Kim në Hanoi ka ngritur dyshime të mëtejshme në lidhje me pretendimin e Moon se Kim është vërtet i interesuar në largimin e nuklearëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat