Brunei vendos dënimin me vdekje për homoseksualët - Bota Sot
Brunei vendos dënimin me vdekje për homoseksualët

Azia

Brunei vendos dënimin me vdekje për homoseksualët

Më: 3 prill 2019 Në ora: 18:44
Hasanal Bolkiah

Homoseksualizmi në Brunei tani është një vepër penale e dënueshme me vdekje.

Autoritetet synojnë të vendosin masa edhe më rigoroze, sipas të cilave personat LBGT do të ndëshkoheshin në këtë mënyrë.

Gjatë një fjalimi publik sot, sulltani i vendit të vogël në Azinë Juglindore i bëri thirrje popullit për "një mësim më të fortë islamik".

"Dua që Islami në këtë vend të jetë më i fortë," tha Hasanal Bolkiah, raporton AFP.

Sipas ligjit të ri, homoseksualët do të dënohen nëse pranojnë se janë homoseksual ose dikush i gjen ata duke çuar dashuri.

Brunei shtrihet në ishullin Borneo dhe sundohet nga sulltani Hasanal Bolkiah (72), i cili ka pushtet absolut dhe opozita nuk ekziston.

Bolkiah kryeson Agjencinë e Investimeve në Brunei, e cila zotëron disa nga hotelet më të mëdha në botë, përfshirë Dorchester në Londër dhe Beverly Hills në Los Anxhelos.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...