SHBA nuk dëshiron tërheqje "të shpejtë" nga Afganistani - Bota Sot
SHBA nuk dëshiron tërheqje "të shpejtë" nga Afganistani

Azia

SHBA nuk dëshiron tërheqje "të shpejtë" nga Afganistani

Më: 15 prill 2019 Në ora: 12:57
Foto

Shtetet e Bashkuara nuk duan të ndjekin një tërheqje "të shpejtë" nga Afganistani, tha të hënën një ligjvënës i lartë demokrat në Kabul mes një shtytjeje të vazhdueshme për t'i dhënë fund luftës, shkruan AFP.

Senatori Jeanne Shaheen, i cili ulet në Komitetin e Senatit të Shërbimeve të Armatosura me ndikim që mbikëqyr ushtrinë amerikane, gjithashtu theksoi se gratë duhet të kenë një vend në tryezë, ndërsa SHBA përpiqet të negociojë me talebanët.

Presidenti Donald Trump vitin e kaluar u tha këshilltarëve se ai donte të zvogëlojë praninë e trupave amerikane prej 14,000 trupash në Afganistan me rreth gjysmën, duke shkaktuar kritika që ai po kërkon të nxitojë një tërheqje.

"Ajo që kemi dëgjuar këtu (është) se cilado zgjidhje e negociuar përfundon konfliktin, që të bëhet në një mënyrë shumë të qëllimshme, që siguron një tranzicion që të gjitha palët të mund të marrin pjesë dhe se nuk duhet të ketë një tërheqje të menjëhershme nga Afganistan ", u tha Shaheen gazetarëve në ambasadën amerikane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...