Ministri indian thotë se varfëria e skajshme bie, për t - Bota Sot
Ministri indian thotë se varfëria e skajshme bie, për t

Azia

Ministri indian thotë se varfëria e skajshme bie, për t

Më: 15 prill 2019 Në ora: 16:40
Foto

Më shumë se 21 për qind e 1.3 miliardë njerëzve të Indisë jetonin me më pak se 1.90 dollarë në ditë në vitin 2011, kur u bë regjistrimi i fundit i popullsisë, sipas Bankës Botërore., shkruan Reuters, përcjell “Bota sot”.

Ekonomia është një çështje e rëndësishme në zgjedhjet e përgjithshme të filluara të enjten dhe do të përfundojnë më 19 maj, me partinë kryesore të opozitës që kundërshton një foto rozë. Partia nacionaliste Hindu Bharatiya Janata (BJP) e kryeministrit Narendra Modi ka prezantuar.

Ministri i Financave Arun Jaitley, i cili kryeson departamentin e publicitetit të BJP në zgjedhjet, tha se numri i njerëzve që jetojnë në varfëri do të ulet nën 15 për qind në tre vitet e ardhshme dhe në një nivel të papërfillshëm në 10 vitet pas kësaj.

"Urbanizimi do të rritet, madhësia e klasës së mesme do të rritet dhe ekonomia do të zgjerojë shumëllojshmëri", tha Jaitley në një post në Facebook..

"Këto do të shtojnë numrin e vendeve të punës, dhe siç ka treguar përvojën e tre dekadave të fundit në ekonominë e liberalizuar, çdo pjesë e qytetarëve do të përfitojnë".

Rritja ekonomike në vitet e fundit kishte gjeneruar të ardhura të mjaftueshme për shtetet që të punonin më shumë në zbutjen e varfërisë, krijimin e vendeve të punës dhe përmirësimin e kujdesit shëndetësor dhe arsimit, tha ai.

Por Kongresi ka marrë në diskutim me pohime të tilla, në veçanti, duke vënë në dukje të dhëna të publikuara të cilat treguan se papunësia u rrit në nivelin më të lartë në të paktën 45 vjet në 2017/18.

Jaitley tha se problemet ekonomike mund të adresoheshin pasi India mbeti ekonomia më e madhe në rritje më e shpejtë në botë.

Por ai tha se rivendosja e paqes në shtetin e goditur nga kryengritja e Jammu dhe Kashmir ishte çështja më e rëndësishme me të cilën ballafaqohet vendi.

"Çështja e Jammut dhe Kashmirit dhe terrorit vazhdon të mbetet sfida më e madhe përpara Indisë," tha ai.

"Ajo lidhet me sovranitetin, integritetin dhe sigurinë tonë".

Modi ka fituar lëvdata publike duke marrë një vijë të ashpër në Pakistanin fqinj, që India akuzon për përkrahjen e militantëve separatistë në Kashmir me shumicë myslimane. Pakistani e mohon këtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...