Në mes të thatësirës, shirat rrënojnë Afganistanin - Bota Sot
Në mes të thatësirës, shirat rrënojnë Afganistanin

Azia

Në mes të thatësirës, shirat rrënojnë Afganistanin

Më: 16 prill 2019 Në ora: 15:12
Foto

Stuhitë e ashpra kanë rrëzuar Afganistanin e goditur nga thatësira në ditët e fundit, duke sjellë përmbytje të përhapura që kanë vrarë të paktën pesë persona dhe larë shtëpitë duke përfshirë edhe në kryeqytetin Kabul, thanë zyrtarët të marten, shkruan AFP.

Ndërsa disa e mirëpritën motin e lagësht pas thatësirësë së madhe të viteve të fundit, banorët u ankuan për mungesën e infrastrukturës dhe ndihmën e qeverisë për t'i ndihmuar ata të pastrohen nga përmbytja.

Gjashtëmbëdhjetë nga 34 krahinat e Afganistanit u goditën në 24 orët e fundit, duke shkatërruar ose dëmtuar qindra shtëpi dhe duke larguar bagëtinë, tha Hashmat Bahaduri, një zëdhënës i Autoritetit Kombëtar të Administrimit të Katastrofave në Afganistan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...