Indonezianët votojnë për të zgjedhur presidentin dhe parlamentin e ri - Bota Sot
Indonezianët votojnë për të zgjedhur presidentin dhe parlamentin e ri

Azia

Indonezianët votojnë për të zgjedhur presidentin dhe parlamentin e ri

Më: 17 prill 2019 Në ora: 07:07
Indonezi

Indonezianët do t’u drejtohen qendrave të votimit ditën e sotme, për të zgjedhur presidentin dhe parlamentin e ri, pas një fushate zgjedhore mjaft intensive.

Presidenti Joko Widodo, një biznesmen mobiljesh që hyri në politikë 14 vjet më parë si një kryebashkiak i një qyteti të vogël, po kërkon rizgjedhjen kundër ish gjeneralit Praboëo Subianto, të cilin ai e mposhti në zgjedhjet e fundit në 2014.

Ekonomia ka dominuar një fushatë të vështirë, edhe pse rritja e islamit politik është shfaqur gjatë votimit në vendin më të populluar me shumicë myslimane në botë.

Shumica e sondazheve i japin Widodos një udhëheqje dy-shifrore, por opozita thotë se gara është shumë më e ngushtë. “Sistemi nuk është i pagabueshëm, por ka mjaft kontrolle dhe balancime”, tha Kevin O’Rourke, një analist politik dhe autor i gazetës “Reformasi Weekly”, këtë javë.

Ai tha se problemet me listat e votuesve “nuk janë aq të këqija sa mund të ndikojnë në rezultatin e zgjedhjeve”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...