Sulmuesit separatistë vrasin 14 pasagjerë në autobusë në Pakistan - Bota Sot
Sulmuesit separatistë vrasin 14 pasagjerë në autobusë në Pakistan

Azia

Sulmuesit separatistë vrasin 14 pasagjerë në autobusë në Pakistan

Më: 18 prill 2019 Në ora: 09:49
Foto

Armëpushuesit vranë të paktën 14 vetë pasi i detyruan ata të zbrisnin nga autobusët në Balochistan të Pakistanit, thanë zyrtarët të enjten në sulmin e fundit të pretenduar nga separatistët në provincën jugperëndimore, shkruan AFP.

Sulmuesit, të cilët numëroheshin rreth mbi dhjetë persona, mbanin uniforma të Korpusit Paraushtarak të Kufijve, tha për AFP sekretari i krahinës, Haider Ali.

Ata "ndaluan autobusët në autostradën bregdetare të Makranit dhe qëlluan 14 vetë", tha ai, duke shtuar se të katër automjetet po udhëtonin për në portin e Karaçit nga qyteti bregdetar Ormara.

Personat e armatosur identifikuan pasagjerët jo-Baloch me kartat e tyre të identitetit dhe i qëlluan ata, tha ai. Të gjitha viktimat besohet të jenë pakistaneze, duke përfshirë një zyrtar detar dhe një rojtar bregdetar në mesin e të vdekurve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...